Citat dana

"Ljubite jedni druge kao što sam ja vas ljubio!"

Iv 15, 12

Vrijeme kod nas

Foto dana

Karikature

humor_2.jpg

Kontakt

Radunice bb

72230 Žepče

Bosna i Hercegovina

Tel/fax ++387 32 885067

XXXI. kroz godinu: Govore, a sami ne čine!

Veli jedna narodna izreka: “Pedeset šiba po tuđim leđima – nije ništa.” Ljudski govoreći, i nije – ta radi se o tuđim leđima! Ipak, kao ljudi i kršćani, priznajmo da je batina – batina i da je uvijek bolna, po mojim ili tuđim leđima. Tako danas Isus govori o pismoznancima i farizejima da “Vežu i ljudima na pleća tovare teška, nesnosna bremena, a sami ni da bi ih prstom maknuli.” O čemu se radi? Stari su Židovi sa strahopoštovanjem gledali na svaku zapovijed iz Svetog pisma. Znali su ih, učili svoju djecu... I sve to iz pretjeranog poštovanja i doslovnog shvaćanja Pisma – nadodavali tumačenja, uredbe i običaje, do te mjere da ih čovjek – uz najbolju volju – nije mogao do u tančine izvršavati. Oni, koji su sebe smatrali učiteljima i vođama naroda, naučavali su da Zakon i propise treba po svaku cijenu izvršavati. I u toj su strogosti odgajali ljude, a ni sami te iste propise nisu obdržavali. Naravno da nemožeš uvijek i svaku zapovijed obdržavati. Jer smo slabi i grešni. Tako se ostvario onaj besmisao da je “čovjek stvoren radi subote, a ne subota radi čovjeka”. Falilo je tu puno  ljubavi prema Bogu – jer se sve shvaćalo u svjetlu izvršavanju odredaba, pa se onda od Boga mogla “zahtijevati” zaslužena nagrada.

Nije tu, nadalje, bilo ni ljubavi prema čovjeku jer su se ti propisi ljudima kruto nametali bez obzira na smisao tih istih propisa i bez obzira na okolnosti u kojima čovjek živi. 

Isus nam želi poručiti da trebamo imati ljubavi jedni prema drugima. Jer, i mi smo koji puta kruti, pa onda nekim propisima “udaramo” svoje bližnje, jer su eto – grešnici.

 

Sveti Pavao je jednom zgodom došao u grad Solun, među Židove i pogane, među ljude koji su svojim životom bili daleko od morala kako ga propovijeda Evanđelje Kristovo. I Pavao nije došao s ognjem i mačem, nije vikao na njih i tukao ih, nego ih je – nježno kao majka – sokolio i poticao na život dostojan njihova kršćanskog izabranja. Što znači “kao majka”? Evo slike: kada je – pogotovo u starijim vremenima – bilo potrebno da i djeca rade i teže poslove, otac i majka su uvijek nastojali što je moguće veći teret uzeti na svoja pleća, da bi nejaku djetetu bilo lakše. Sjećam se dobro: kad sam kao dijete kopao kukuruz, često bih zaostao za drugima. Onda je mama – kad završi svoj red, došla u pomoć meni, da i ja mogu izići zajedno s kopačima! Jednostavno je pomagala. Tako je teret pomagala nositi. Ovo smo, vjerujem svi iskusili. Tako apostol Pavao predaje samog sebe. On je živio i u bijedi i u oskudici, njega su potvarali i proganjali, ali je on to sve podnosio, da bi njegovi učenici napredovali. Zašto? Jer ih je ljubio. Upravo je tako postupio Isus: “Za naše grijehe probodoše njega, za opačine naše njega satriješe. Na njega pade kazna – radi našeg mira, njegove nas rane iscijeliše”. Na poruka sasvim jasna: Imaj prema drugom srce majčinsko!

 

Broj posjeta

Broj prikaza (hitova) članaka
299047

Tko je online

Imamo 214 gostiju i nema članova online