Misijska nedjelja 2017. godine

S. Zlata Vrbić rođena je 1. listopada 1951. u mjestu Biljačić kod Zavidovića dobivši na krštenju ime Janja. U zavičaju je završila osnovnu i započela srednju školu, a onda je u svojem srcu osjetila duhovni poziv i pošla u samostan kod sestara u Blatu na Korčuli. Osim u Čileu djelovala je i drugdje u Južnoj Americi, a njezina današnja adresa je čileanski Maipú kod Santiaga.

"U to vrijeme bilo nas je u Rimu više od 20 mladih sestara juniorki. Jednog dana je naša časna majka s. Julijana Franulović došla u našu učionicu i rekla: „Trebam sestre za Ameriku.“ Njih se puno javilo, ali ne i ja misleći u sebi kako će one tako jednostavno odlučiti ići tamo. Nekoliko nas nismo digle ruku i časna majka je odabrala nas šest. Potom nam je objasnila da su u Americi potrebne sestre, da malo promislimo i odgovorimo joj. Budući da redovnice obvezuje i zavjet poslušnosti, mislila sam: „Bože, ako je to tvoja volja, idem…“ Tako je moj odgovor bio „da“ i bila sam poslana u Čile s još jednom sestrom, a dvije su otišle u Kanadu dok druge dvije nisu prihvatile", objasnila je.

Koje je Vaše trenutačno polje djelovanja?

Sada sam ponovno u Čileu. Naime, bila sam i 12 godina u Peruu gdje sam radila u našem sirotištu i školi, a devet godina provela sam u Paragvaju. Cijeli mi je život vezan za rad u školi, a jedno vrijeme sam uz taj angažman bila odgovorna i za redovnički pomladak. U Čileu još uvijek radim u školi. Bila sam četiri godine ravnateljica, a sada sam odgovorna za neku vrstu ekonomije i nadgledam sve radove koji se obavljaju izvan učionice – održavanje, popravke i slično. Kad sam tek došla u Čile, deset godina sam studirala jer mi ništa nije bilo priznato. Sedmi i osmi razred sam morala polagati da bih poslije mogla nastaviti srednju, a zatim i učiteljsku školu pa sam završila studij za nastavnicu matematike i religije, predmete koje sam dosta dugo predavala.

Kako biste predstavili Vašu zajednicu?

Moja redovnička zajednica broji 12 sestara. Većina su bolesne i starije redovnice koje svojom molitvom pripomažu rad nas susestara u školi. Iako sam već u godinama, nastojim pomagati koliko i što bolje mogu. Premda sam po cijele dane u školi, nađe se vremena i za pomoć sestrama koje pratim u bolnicu. Na brizi imam i jednu grupu Marijine legije. Pratim njihov duhovni život i okupljamo se jednom tjedno, molimo krunicu i razmatramo Evanđelje. Također, petkom postimo na nakane o kruhu i vodi, pomažemo bolesnima i starijima koji nemaju nikoga.

Kako je živjeti i raditi među Čileancima?

Kaže se da je Južna Amerika 90% katolička, ali nije tako.  Velika je  potreba ponovno evangelizirati. Postoji puno sekti koje odvlače ljude, a mnogi se i pokaju te se žele vratiti. Mi nastojimo biti povezane sa župom pa sudjelujemo u akcijama, pobožnostima, događajima, hodočašćima… Posebno idem s Marijinom legijom. Svijet je pobožan, ali isto kao i ovdje vidim da nema mladih u crkvi. Ljudi su veseljaci, puno slave i to vole. Zaljubljeni su u svoje nacionalno. Kod njih se tjedan dana slavi Dan državnosti u rujnu. Imaju veliku feštu, čuvaju novac za to, imaju posebnu hranu za tu prigodu, kao i kuhano vino.

Kako žive Hrvati s kojima ste u kontaktu? Vjerojatno su i treća generacija koja živi u Čileu?

Hrvati su čak i peta generacija. Poslije rata je dosta mladih htjelo dobiti dokumente – putovnice. Ima ih dosta koji su dobili državljanstva. Neki se trude očuvati kulturu i više poznaju svoje. Stariji su već izumrli. Jako malo ih govori hrvatski, tu i tamo netko, većinom starijih. Došlo ih je, primjerice, mnogo s Brača kad je bila velika kuga u vinogradima.

Kakvo je Vaše osobno misionarsko iskustvo?

Ako idem unatrag 45 godina, mogu reći da je bilo dosta mirnije i svijet je bio dosta otvoreniji prema redovnicima i redovnicama. Išlo se više u crkvu, nije bila tako razvijena tehnologija da je kvarila ljude. Kad usporedim Čile danas i onaj prije 45 godina, ta je zemlja jako puno napredovala tehnološki i ekonomski, ali se svakodnevno sve više i više vidi druga vrsta siromaštva – duhovno siromaštvo. Ljudi traže Boga, ali na svoj način. Traže ga preko čarolija, novca i možda komoditeta. Mnogi kažu da vjeruju, ali vjeruju na svoj način, a ne svjedoče životom. Onda je, primjerice, jako komplicirano kad jedna curica u trećem razredu osnovne škole kaže svojoj vršnjakinji da Bog ne postoji. Kad je pitate tko joj je to rekao, ona odgovori da je to rekao njezin otac. I sad vi toj djevojčici na neki način trebate dokazati da možda tata nije u pravu. Mladi mnogo idu za modernim stvarima pa isprobavaju neke nove struje, poput new agea, ali kad im se kaže da se treba moliti, oni mole. Kršteni su i sve, ali njihovi su roditelji zapustili vjeru i crkvu, propustili su dati primjer svojoj djeci. Danas je sve opušteno i dopušteno – ništa nije grijeh… Teško je govoriti o vjeri i jedino im našim životima trebamo nastojati svjedočiti. Ja to nastojim što više mogu kako bih dokazala da Bog postoji, da bez vjere ne možemo naprijed i da ne dolazimo u crkvu samo kad imamo neku poteškoću, već treba imati Boga na prvom mjestu od buđenja do odlaska na počinak.