humor_feelix_42.jpg

Šargijada

Korisnička ocjena: 0 / 5

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna

Svake godine 25. srpnja. s početkom u 20.00 h u Radunicama se održava tradicionalno natjecanje amatera pjevača izvorne glazbe ovoga kraja, pod nazivom Šargijada.

Natječe se 10-15 izvornih grupa. Grupa broji dva člana koji prema svom izboru  biraju dvije skladbe koje će otpjevati uz pratnju šargije i violine. Jedini preduvjet jest da nisu već snimili album - nosač zvuka. Tijekom večeri predah od pjesme upotpunjuje se uz izvorno kolo, te se također na kraju prigodno nagrade i najbolji igrač i igračica. Kada svi natjecatelji otpjevaju svoje pjesme žiri se povlači na glasanje, a u međuvremenu tko god želi također može izaći na pozornicu i zapjevati. Nakon proglašenja pobjednika i uručivanja prigodnih novčanih nagrada, osvajači prva tri mjesta ponovno otpjevaju nekoliko pjesama te svoje druženje nastavljamo do kasno u noć.

Veliki pomoć u tome pružaju donatora koji svake godine svojim prilozima pomažu da se održi Šargijada. Jedan od donatora koje svakako treba spomenuti je Tomislav Miškić, koji se s obitelji vratio iz Amerike kako bi živio u Radunicama (selo Gromilice) te je nekoliko godina sam donirao sredstva za održavanje Šargijade.

Tražimo li začetke Šargijade potrebno je vratiti se dvadesetak godina unazad, točnije u još uvijek ratno vrijeme i godinu 1994. U to vrijeme u Radunicama je župnik bio velečasni Stipo Knežević, koji je uživao, kao i danas veliko poštovanje u ovoj župi. On dolazi na ideju o održavanju Šargijade, a koja ideja je rado prihvaćena i u narodu. Veliki doprinos održavanju Šargijade imao je i naš domaći sin don Jozo Kajić, koji je financijski omogućio održavanje ovog natjecanja, budući da je natjecateljima trebalo osigurati i nagrade za pokazano umijeće pjevanja izvornih pjesama. Velečasni Stipo je još dvije godine uspješno organizirao Šargijadu, ali je potom dobio premještaj iz župe Radunice.

Velečasnog Stipu nasljeđuje sada nažalost već pokojni župnik velečasni Tadija Jukić koji također rado prihvaća ideju o održavanju Šargijade te je ista uspješno i održana 1997. godine. Nažalost, iduće godine zbog jakog nevremena moralo se odustati od već započete Šargijade. U međuvremenu se velečasni Tadija Jukić razbolio tako da ni 1999. godine nije održana Šargijada.

Sljedeće, 2000. godine, zbog razilaženja stavova oko održavanja Šargijade novoimenovani svećenik nije dozvolio održavanje ovoga već tradicijskog događaja.

Dolaskom u Radunice novog župnika, velečasnog Andrije Janjića stvari pomalo ponovno počinju dolaziti na svoje mjesto. Župnik Andrija je uvijek bio spreman na razgovor i rado je prihvaćao nove ideje ako su one bile na dobrobit njegovih župljana. Ponovno se skupilo nekoliko odličnih župljana i mještana, kako bi s velečasnim Andrijom razgovarali o mogućnosti ponovnog održavanja Šargijade. Budući da je došlo do dogovora, ponovno se održala 2005. godine,  čiju organizaciju od tada preuzimaju župljani Radunica i hvala Bogu traje sve do danas. Cjelovečernji program već desetak godina vode Kristijan i Marija Kajić.

Iako je velečasni Andrija premješten na drugu župu, po svemu sudeći u Radunice je došao novi župnik, velečasni Ilija Orkić koji svima ulijeva nadu i pokazuje istinsku spremnost za suradnju i radi na dobrobiti ove župne zajednice, a što se najbolje očitovalo već prve godine prilikom organizacije Šargijade i patrona župe Radunice - Svete Ane.

Malo-pomalo Šargijada je već postala narodni običaj ljudi ovoga kraja kojim se diče, te svi  s nestrpljenjem iščekuju dan 25. srpnja u 20.00 h, kako bi mogli uživati u zvucima šargije, violine i dobre izvorne pjesme. Šargijada je ušla u kalendar ljudi žepačkog kraja, te se nadamo još puno godina uspješnog djelovanja. Stoga narod veli: bolje da nestane sela nego u selu običaja. posjetite fotogaleriju....