humor_2.jpg

Održano Dječje ljeto u Radunicama 2017.

Ove godine animatori su izabrali za moto susreta misao „Laudato si!“- Hvaljen budi. Nakon molitve uslijedile su radionice. Svaka skupina je imala dva animatora. Kroz dramsku, kreativnu, sportsku i glazbenu sekciju djeca su imala priliku pokazati svoje talente i umijeće. Dječja mašta je predivan i čudnovat svijet, a mi animatori smo Bogu zahvalni jer smo imali priliku biti dio toga svijeta. Svi smo imali priliku vidjeti kako iskreno dječje srce slavi Boga kroz pjesmu,igru pa čak i druženje. Nakon završenih prijepodnevnih aktivnosti svi učesnici okupili su se oko zajedničkog stola gdje su blagovali ručak koji su pripravili župljani župe Radunice, uglavnom članovi župnog ekonomskog i pastoralnog vijeća.

Nakon ručka je u župnoj dvorani prikazan film. Prvi dan su djeca pogledala film „Tko se boji vuka još?“, drugi dan slike i video od prošlih Dječjih ljeta i susreta u župi a treći dan su gledali animirani film „Viktor i balerina“. Poslije toga djeca su popodnevne sate provela u zajedničkoj igri i druženju. Nekako su svima najviše svidjele vodene igre, koje su bile u subotu popodne.

Želimo napomenuti da su neki naši animatori imali svoju edukaciju u Nadbiskupijskom centru za pastoral mladih „Ivan Pavao II.“ A drugi u salezijanskom katoličkom školskom centru „Don Bosco“ u Žepču. Svoj posao su radosno i odgovorno obavili do kraja. Sve su radionice ozbiljno priredili, a posebno su pokazali vještinu kod pripreme završnog programa, koji je bio u nedjelju navečer. Priredili su video prezentaciju o proteklom kampu, zatim su naprivili video interwiev s djecom o važnim pitanjima iz života, a potom najzanimljivije odgovore prikazali u desetak minuta programa. Dva Marka su izvela glazbene točke: jedan na narodnom istrumentu šargiji, a drugi na gitari. Djeca su otpjevala himnu susreta „Hvaljen budi“. Publici su se posebno svidjele vijesti iz Župe: od prije osamdeset godina, vijesti iz sadašnjosti i budućnosti, koje su na zanimljiv način pročitali kao televizijski voditelji upravo animatori. Još je na kraju prikazan kratki film „72 sata bez kompromisa u župi Radunice 2016. godine“.

Djeca su pokazala kako su istinski hvalitelji Boga, te kako je za to potrebno veoma malo. Svatko pa čak i oni najmanji mogu hvaliti Boga, ako ima netko da ih na to potakne. Za našu župu ovo je veliko osvježenje. Drugog dana druženje je završeno posjetom zavjetnoj kapeli u Lučićima gdje su svi okupljeni izmolili krunicu.

Treći dan smo imali goste – djelatnike Caritasa vrhbosanske nadbiskupije iz Sarajeva.  Kroz razgovor s djeccom, rak Herman je ukazao što su elementarne nepogode i kako se od njih zaštiti. Ovo je svakako važno za naše male, da ih se na vrijeme suoči s onim što priroda nosi, da shvate kako to nije nimalo bezazleno te da na vrijeme nauče kako se s tim nositi. Nakon ručka grupa starije djece je pošla do potoka Fojnica i očistili su ga u dužini od 500 metara od smeća. Na taj način su osobnim primjerom pokazali važnost zdravog okoliša. Jer ako ne čuvamo ono oko sebe nećemo čuvati  ni sebe.

Animatori župe Radunice