Citat dana

"Ljubite jedni druge kao što sam ja vas ljubio!"

Iv 15, 12

Vrijeme kod nas

Foto dana

Karikature

karikature0004.jpg

Kontakt

Radunice bb

72230 Žepče

Bosna i Hercegovina

Tel/fax ++387 32 885067

III. uskrsna nedjelja

Vi ste svjedoci Isusovog uskrsnuća i prisutnosti njegove u svijetu

 

 

            I mafija se predstavlja kao dobročinitelj

 

U nedavno emitiranoj dokumentarnoj emisiji o napuljskom organiziranom kriminalu, sugovornici iznose činjenice o klanu koji je godinama terorizirao druge, brinući o sebi, kako bi na svaki mogući način sebi priskrbio novčanu dobit. U jednom trenutku bilo je rečeno kako je dotični moćnik sebe predstavljao kao dobročinitelja, koji otima od bogatih a daje siromašnima. Stoga je njegov „posao“ dobar, jer pomaže bespomoćne, a novac uzima od onih koji ga ionako imaju previše. Tako je od sebe napravio Roobina Hooda, koji pljačka bogate u korist sirotinje. I jedno vrijeme ova fikcija je bila razlog njegove popularnosti. Dok se nije dokazalao kako je to štetno za cio grad, posebno za običan svijet. Godine 2004. je u obračunu mafijaša ubijena četrnaestogodišnja djevojčica Annalisa. Tad se cio grad digao na noge i glasno govorio da mora prestati s tim. Zlo je zlo. Ubojstvo je zlo. Ucjena je zlo, iznuda je zlo.

Među tim mafijašima ima i pokajnika. Onih koji su uvidjeli zlo kojim su se bavili. I oni žele biti prenositelji istine, podupirači novih pozitivnih trendova, odvesti mlade od droge i drugih poroka. Dobro je obratiti se.

 

Bog proslavi slugu svoga Isusa

 

U prvom čitanju sveti Petar propovijeda narodu: »Bog Abrahamov, Izakov i Jakovljev, Bog otaca naših, proslavi slugu svoga, Isusa kojega vi predadoste i kojega se odrekoste pred Pilatom kad već bijaše odlučio pustiti ga. Vi se odrekoste Sveca i Pravednika, a izmoliste da vam se daruje ubojica. Začetnika života ubiste. Ali Bog ga uskrisi od mrtvih, čemu smo mi svjedoci.

I sada, braćo, znam da ste ono uradili iz neznanja kao i glavari vaši... Pokajte se i obratite da se izbrišu grijesi vaši.“

Događalo se prije, dok su roditelji smjeli svoje dijete istući zbog nereda koje je napravilo, da najprije upozore svoju djecu: Prestani! Napravit ćeš zlo! Prestani, dobit ćeš batine! Po nesreći, tek kad naprave neki pasjaluk, ili zlo, nestašluk bude prekinut. Ako zlo ne sankcioniramo, daje se loša poruka. Tako se i mladi upuste u sumnjive radnje, pa kad se dogodi zlo, onda se uhvate za glavu.

Apostol Petar posvješćuje narodu da su razapeli pravednika. Potiče ih da prepoznaju zlo koje su učinili, te se pokaju. Još ih na neki način i ispričava riječima: „I sada braćo, znam da ste ono uradili iz neznanja kao i glavari vaši.“ Ohrabruje židove na promjenu života, na odricanje krivih stavova i krivih odluka. Samo tvrdokorni, nepopravljivi, neće prihvatiti poziv. Bezdušnost i bezosjećajnost znaju zarobiti čovjeka.

Bog po proslavi svoga sina želi ponovno okupiti i otkupiti ljude! Po Uskrslom nudi novu nadu, stvara novi savez! Blago onom koji čuje poziv i prihvati ponudu.

 

           

Otkupljen si! Plaćena je tvoja cijena!

 

Čitajući knjige, običavam u knjigu staviti papir koji nađem u blizini za obilježavanje stranice. Razmišljajući ovih dana o Velikom petku i Isusovom uskrsnuću, pod ruku mi je došla knjiga Josipa Ratzingera „Bog je s nama“. Htio sam zabilježiti stranicu na kojoj sam pronašao tekst - koji mi se činio jako zanimljiv. Otvorio sam ladicu, uzeo prvi papir koji mi je došao pod ruku. Pogledao sam i u ruci mi je bio odrezak plaćenog jednog računa telefona. Na njemu je pisalo: Plaćeno 13. siječnja 2018. godine. – Upravo se ovo dogodilo Isusovom smrću! Svi dugovi plaćeni. Nama vjernicima trebala bi vazda biti pred očima ova rečenica: za tebe je plaćeno Kristovom smrću na Veliki petak! Otkupljen si tog dana! Raduj se i zahvali. Čini mi se ovo ponajvažnije vjerničko saznanje!

Posebno se očekuje od svećenika ovo svjedočanstvo praštanja. Dužan je prenositi s propovijedaonice istinu pomirenja. Govoriti iz vlastitog iskustva da Bog prašta i nudi novi početak. A novi početak otvara nadu. Meni je oprošteno! Dužan je prenositi u ispovijedaonici svjedočanstvo pomirenja i oproštenja! Zato izlazeći iz ispovijedaonice možemo viknuti: opet sam oslobođen! –pomirili smo se! -plaćena je moja kazna! –obnovili smo prijateljstvo!

Zbunjeni i prestrašeni

Dok su okupljeni apostoli slušali i razgovarali o Isusovom uskrsnuću s dvojicom učenika koji su bili u Emausu, dođe on među njih i reče: „Mir vama!“ Oni se zbuniše i prestrašiše. U odlomku su zabilježene mnoge emocije apostola: zbuniše se, prestrašiše, posumnjaše, radovahu se, čuđom čuđahu. U kratko vrijeme, u nekoliko minuta, u njima se  uzdigla bura emocija, koja vitla glavom i neda mira. Istovremeno je i oko njih veliki nemir: Uskrsnulog Isusa traže rimski vojnici i židovski glavari; okolnim krajem se govori o razbijenom pečatu na grobu Isusa – dobrog proroka i traže se krivci koju su se drznuli to napraviti; neke su žene bile na grobu i našle ga praznog, te još vele da im se ukazao Gospodin; dvojica učenika pošla u selo Emaus i ukazao im se Uskrsnuli... Isus im dolazi i koristi najbolju terapiju za prestrašene učenike: govori im „Mir vama!“, „Zašto se prepadoste? -Ta ja sam! Opipajte me i vidite jer duh tijela ni kostiju nema kao što vidite da ja imam.“ Od prestrašenih želi učiniti svjedoke. Postupa s njima blago, kao prema ranjenicima ili djeci!

Apostoli su zbunjeni, dovedeni u stanje smetenosti, nejasnoće: može biti i ovako i onako, možda jest možda nije! Doživjeli su Isusovu dobrotu i čuda koja je činio a ipak ga zli ljudi ubiše bez ikakve krivnje. Zašto? Vidjeli su da je ubijen a sad vele da je živ. Možda je Isus uskrsnuo a možda i nije; ovo sad što gledamo – možda je utvara ili naša fantazija. Prestrašeni su: uvukao im se strah u kosti, pobjegli bi a nemaju kuda! Traže ih! Njihovi strahovi govore o njima, a od straha nemožeš pobjeći nego se s njim valja suočiti.

Uz razgovor sa Isusom njihov strah nestaje. Emocije se stišavaju. Bivaju dotaknuti mirom. Osvjedočeni, sigurni i osnaženi, od bolesnika postaju „liječnici“. Još k tome Isus uze ribu i pojede je. Nije duh, nije utvara. Nestaje zbunjenosti. Razbistrilo im se pred očima i u glavi! Iako se čudom čude, već im se polako vjera vraća u pamet i srce. Kakav obrat!

 

Svjedoci

Lukino evanđelje napisano je barem trideset godina nakon Isusove smrti i uskrsnuća. Apostoli su svo to vrijeme bili svjedoci i navjestitelji Radosne vijesti. Luka je većinu njih poznavao, slušao o njihovom životu, i bilježio ono najvažnije. Oni putuju svijetom, propovijedaju o Isusu da je Božji sin, Spasitelj ljudi, i on može od grešnog čovjeka učiniti novog čovjeka. Osvjedočeni učenici proživjeli su svoj život radosno. Sumnje i strahovi su se slomili onog časa kad im se Uskrsnuli ukazao i očitovao se. Strah pred ljudima i pred sobom se pretvorio u strah Božji, koji daje smisao života i svaku utjehu, daje sigurnost da neće ostati nezaštićeni i prepušteni na milost i nemilost slijepoj sudbini nego sve što se događa je vidljivo Bogu! A Bog ne ostavlja svojih sinova i kćeri u tegobama života. Tako Sveti Luka prenosi novim zajednicama istinu o slabim i ustrašenim učenicima, koji su postali novi ljudi Isusovim dolaskom među njih. Kao da veli: želiš li ozdraviti? –možeš, nudim ti recept radosti i spasenja! Povjeruj!

Učenici su bili više puta poslani propovijedati i pozivati na obraćenje. S prethodnih pohoda vraćali su se nekad radosni nekad zabrinuti. Nakon ovog susreta i poslanja odlaze s neugasivom nadom među narod. Svjesni su da su svjedoci prvog reda, izvanredni navjestitelji. Njihova riječ ima posebnu težinu. Nastupe će prožeti emocijama. Toliko će vatreno govoriti da su neki slušatelji vikali: napili su se opojnog vina, izvan sebe su! Čak i u tamnici su bili ustrajni najvestitelji i svjedoci. Osvjedočeni u Božju dobrotu širili su je do na kraj svijeta.

Ilija O.

 

 ****

Za promišljanje:

Poslanje

 

Dozivam u pamet događaj kad Isus šalje svoje učenike

Da propovijedaju Kraljevstvo,

Da ozdravljaju

I istjeruje đavle... (Lk 10, 1-12)

 

Prisutan sam kad izgovara

Imena onih koje će poslati...

Kako se osjećam kad čujem da je izgovorio i moje ime?...

I kad mislim da ću ići u nepoznata mjesta?...

 

Kako ću se pripraviti

Za svoje poslanje?...

 

Prije nego se raziđu,

Svaki se osobno susreće

S Gospodinom.

Kad vidim njegov ljubezan pogled, osjećam,na svoj užas,

Da odlazim promjeniti svijet

Sa srcem kome je samom i te kako potrebno obraćenje!

 

Kako ću donositi mir drugima,

Kad je u mom srcu sukob?

Sukob između onoga što stvarno jesam,

I onoga što izgleda da jesam...

Između onoga što vršim, i onoga što propovijedam...

I najdublji sukob:

Između onoga što želim činiti i biti

I što se dogodilo u mom životu

-          I onoga što Bog hoće...

 

Želim oduševljavati druge za istinu,

A ponašam se tako obrambeno,

Ostajem tvrdoglavo pri svojem mišljenju

I zatvaram se...

 

Kako ću drugima davati hrabrost

Kad sam ja takva kukavica – čak i u sitnicama,

Jer se toliko bojim da nekoga ne povrijedim,

Da mu odbijem molbu,

Da se ne slažem...

I bojim se neugodnosti i proturječja... ...

 

A što ćeš mi Ti na to reći, koji me šalješ među ljude?

 

Antony de Mello

 

 

 ******* 

Župne obavijesti - 15. travnja 2018.

1. Kalendar: Danas je treća uskrsna nedjelja. U subotu, 21. 4. je Sv. Anzelmo, bk. I crkveni naučitelj. U nedjelju je Četvrta uskrsna nedjelja - Svjetski dan molitve za svećenička i redovinčka zvanja,  mise u 8 i 11 sati.

2. Radovi teku svojim tokom u crkvi. Misu slavimo pred crkvom nedjeljama a radnim danima u župnoj kući.

3. Darovi i prilozi od zadnjeg čitanja: Danijel Vilić iz Fojnice 400 Kuna za crkvu. Anto Vilić za crkvu 50 Eura. Zoran Marković za crkvu 50 Eura. Drago Antolović –Jure za gradnju 100 KM. Marinko Antolović –Dragin 100 Eura za gradnju. Pava Slišković 50 KM za crkvu. Pava Slišković ceker milosti. Kaja i Dieter Stumpf za crkvu 200 KM. Mara i Finka Antolović –Pera za crkvu 300 KM. Mara i Finka Antolović –Pere ceker milosti. Ručak za radnike i gajba pive za radnike obitelj Nikice Kajića. Ručak za radnike Ružica Matijević –Pere. U akciji su bili Drago Grga Matijević 2 dana; Nikica Kajić 1 dan pomagao; Marko Matijević 1 dan pomagao; Marko Ivandić 1 dan pomagao; Marinko Ivandić 1 dan bio u akciji. Nadalje, posuđivali smo alat od Blaške Blaža Antolovića, Luke Kajića i Ice Tadića - i to su ustupili bez naknade.— Još su dali svoje priloge: Josip (Ive) Antolović 100 KM za gradnju. Jela Ivandić +Frane 150 KM za radove u crkvi. Vlč. Andrija Janjić za piće radnicima 50 KM. Hvala na daru.

4. Stigao je novi KT, Svjetlo riječi, MAK, Radosna vijest i Župni listić.

5. U subotu je susret ministranata u Sarajevu. Polazak je u 7 sati, a potrebno je da se svatko osobno prijavi.

 

Broj posjeta

Broj prikaza (hitova) članaka
178703

Tko je online

Imamo 182 gostiju i nema članova online