Citat dana

"Ljubite jedni druge kao što sam ja vas ljubio!"

Iv 15, 12

Vrijeme kod nas

Foto dana

Karikature

humor_2.jpg

Kontakt

Radunice bb

72230 Žepče

Bosna i Hercegovina

Tel/fax ++387 32 885067

CVJETNICA - NEDJELJA MUKE GOSPODNJE

Povijesno gledano, ophod na Cvjetnicu ima svoje podrijetlo u prvim stoljećima Crkve, već od četvrtog stoljeća, kada bi se okupio vjernički puk na Maslinskoj gori i postupno hodio od jedne do druge bazilike, idući prema centru Jeruzalema, pjevajući pjesme, himne,  čitajući svete tekstove uz molitvu, a za vrijeme hoda bi nosili u rukama maslinove ili palmine grančice. Kasnije se ta praksa proširila i na Zapad, a posebno je bila svečana u srednjem vijeku, kada se u ophodu na nosiljci nosio evanđelistar umotan u purpurno platno ili bi se na isti način nosio križ bogato okružen cvijećem, ili su pak postojali neki drugi običaji, ovisno o kraju.

Od vremena pape Pija XII. (1955. god.) liturgija Cvjetnice, kao i liturgija cijeloga Velikoga tjedna, doživjela je značajnu reformu, ali ona nije potrajala s obzirom da je uskoro – s odredbama Drugoga vatikanskoga sabora – propisan i novi oblik slavlja. Mi danas pravimo procesiju do u crkvu, sjećajući se Isusovog svečanog ulaska i klicanja naroda. Kod nas je običaj nositi u ruci borove grančice ili tisovinu.

 

Broj posjeta

Broj prikaza (hitova) članaka
178702

Tko je online

Imamo 181 gostiju i nema članova online